Eskiden aşure yerken hangisinin ilk ağza geleni çıkarılarak yıkanıp, bereket getirdiğine inanıldığından para kesesine atılırdır?

Eskiden aşure yerken hangisinin ilk ağza geleni çıkarılarak yıkanıp, bereket getirdiğine inanıldığından para kesesine atılırdır?  nohut na...

14 Mayıs 2015 Perşembe

Miraç Kandili nedir?


Miraç Kandili nedir?Miraç Kandili nedir?
Miraç Kandilinde ne olmuştur?
Miraç Kandili nedir? 15 Mayıs 2015

Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammed' in, Mekke' deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrail'in bile giremediği Sidretül Münteha'yı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denirmiraç kandili Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, 'kuluyla birlikte' seyahat ettiği belirtilmesini sunmuştur. Bazı İslam alimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraç'ın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.
Miraç'ta kendisine sunulan şarap, bal ve süt dolu üç bardaktan süt bardağını tercih ederek sütü içmiştir. Bu sebeple Anadolu'da çoğu yerde bu gecede süt içme ve dağıtma geleneği olduğu ifade edilmektedir. Bazı yerlerde tatlı da yapılır ve dağıtılır. Konya'da bu geceye “süt gecesi” de denilmektedir.
Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin Suresi'ni okurlar, veya camilerdeki programlarda yer alırlar.
Bu olayın bahsi İslam'ın kutsal kitabı Kur'an'da İsra ve Necm Surelerinde geçer. "Bir gece, kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Haram'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir." (İsra :1)
MİRAÇ KANDİLİNDE YAPILACAKLAR
71 Fatiha-i şerife,
33 İnşirah diye meşhur sure,
100 İhlas-ı şerife,
100 Kadir diye meşhur sure,
100 subhanallahi velhemdülillh….
Hızır virdinin her cümlesi 33'er defa okunur.
Miraç kandili gecesi Namazı:
Recebi Şerifin 27. Gecesi Mi'rac gecesidir. Yatsı namazından sonra 12 rek'at Hacet Namazı kılınır. Beher rek'atte Fatiha'dan sonra 10 İhlas'ı şerif okunur.
Namaza Niyet: Ya Rabbi, rızai şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afvı ilahine, feyzi ilahine ve rızai ilahine mazhar eyle, Allahü Ekber.
Namazdan sonra: 4 Fatihai Şerife, 100 defa; Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber. Vela havle vela kuvvete illa billahi'laliyyi'l-azıym. Daha sonra 100 defa İstiğfarı Şerif, 100 Salevatı şerife okunup dua yapılır. Bu namazda, İhlaslar yüzer adet okunursa ve ya bu namaz 100 rek'at olarak kılınırsa: bunu yerine getiren mü'min huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkmaz.
Miraç gecesinden sonraki gün mutlaka oruçlu olmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Her rek'atte Fatiha'dan sonra; 5 Ayetül Kürsi, 5 Kul ya Eyyühel Kafirun, 5 İhlası Şerif, 5 Kul eüzü birabbil felak, 5 Kul eüzü birabbinnas okunur.

0 yorum:

Yorum Gönder